Ürperten Instagram uygulaması kaldırılıyor

Ürperten Instagram uygulaması kaldırılıyor

Instagram bir süredir aldığı radikal kararlarla adından sık sık söz ettiriyor. İlk önce beğeni sayısını kaldırma hamlesi yapan sosyal medya platformu, sonrasında ise ‘Takip’ sekmesini kaldıracağını açıkladı. Şimdi ise sıra bir Instagram uygulamasına geldi. Like Patrol isimli Instagram uygulaması kaldırılıyor.

Instagram uygulaması Like Patrol kaldırılıyor

Kullanıcıların, Instagram’da takip ettikleri kişilerin etkinliklerini izleyebildikleri Like Patrol isimli Instagram uygulamasının fişi çekiliyor. Sebebi ise Instagram‘ın kurallarını ihlal ediyor olması.

iOS için temmuz ayında yayınlanan uygulama, kullanıcıların, takipçilerinin kimleri beğendiğini ya da kimlere yorum yazdığını görmelerini sağlıyor. Stalker’lar için faydalı bu uygulamanın aslında ürpetici olduğunu kabul etmek gerekiyor.

İlk etapta uygulama, kullanıcıların arkadaşlarının etkileşimlerine bakarak takip edecek yeni ve ilginç hesaplar bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyordu. Ancak, kullanım amacı pek de öyle olmadı.

Konuyla ilgili CNET’e açıklama yapan Like Patrol kurucusu Sergio Luis, bu uygulamanın, Instagram’daki ‘Takip’ sekmesinin daha cüretkar bir versiyonu olduğunu söyleyerek bir nevi uygulamasını savundu. Buna karşılık, bir Instagram sözcüsü da yaptığı açıklamada, uygulamanın Instagram politikalarını ihlal ettiğini ve bu duruma karşı harekete geçtiklerinin altını çizdi.

Instagram her ne kadar bu ilgi çekici karar ile gündeme gelmiş olsa da uzmanlar, yeni çıkan Like Patrol gibi uygulamaların, dev sosyal medya platformlarının eseri olduğuna inanıyor. Syracuse Üniversitesi’nde görev alan Doçent Jennifer Grygiel de aynı yayına yaptığı açıklamada, Facebook ve Instagram gibi platformların, kullanıcıları birbirlerini takip etmeye ve birbirilerine istediği yorumu yapmaya teşvik eden öncülerden olduğunu belirtti. Bu kültürü Facebook’un inşa ettiğini söyleyen Grygiel, sonrasında çıkan uygulamaların yalnızca halkın isteklerine yanıt verdiğinin altını çizdi.